Cięcie przy użyciu lasera to rodzaj obróbki materiałów mający obecnie coraz większe zastosowanie w przemyśle. Jest to metoda termicznego dzielenia materiału, która może następować poprzez sublimacje, topienie czy wypalanie. Proces cięcia laserem nie dotyczy tylko metali, ale także ciecia rur, profili i blach. Przy użyciu lasera CO2można ciąć również wiele materiałów niemetalicznych, takich jak pleksi, PoliChlorek Vinylu, PoliEtylen, drewno, szkło, ceramika, papier, tekstylia czy nawet tytan. W przemyśle spożywczym możliwe jest nawet cięcie bezdotykowe, a więc absolutnie higieniczne. Może być również związane z porcjowaniem żywności.
Cięcie wodą. W zakresie cięcia metali strumień wody konkuruje z alternatywnymi technikami cięcia, takimi jak cięcie laserem czy plazmą. Technologia Waterjet pozwala na przecinanie czy czyszczenie rożnych materiałów z wykorzystaniem wysokiego ciśnienia i granulatu, czyli ziaren ścierniwa do ciecia. Zaletą cięcia przy użyciu strumienia wody jest niezwykle precyzja, która pozwala na brak zadziorów przy krawędziach cięcia. Dzięki temu uzyskuje się równe i gładkie brzegi. W przypadku większości zastosowań nie jest już konieczna późniejsza obróbka. Technologia pozwala na cięcie nawet bardzo twardych materiałów, jak m.in. stopy tytanu, metalu, stali, ceramiki czy kamienia. Jest na tyle precyzyjna, że przy prawidłowej obróbce nie ma odpryskó, nawet pracując na kruchym, delikatnym materiale np. na szkle, jednak z wyjątkiem szkła hartowanego.
Cięcie plazmowe. Jest to proces cięcia metali w tym m.in. stali, stopów aluminium, stopów miedzi przy zastosowaniu łuku plazmowego. Cięcie plazmowe prowadzone jest w sposób zmechanizowany głownie przy zastosowaniu przecinarek CNC lub maszyn przemysłowych albo w sposób ręczny. Źródłem ciepła topiącym metal jest łuk plazmowy jarzący się między elektrodą, a materiałem obrabianym.